h.gifReferat fra generalforsamling i Denmark Lesotho Network d. 17.09.2005 



Dagsorden:

A) Valg af dirigent og referent 
B) Beretning fra bestyrelsen 
C) Beretning fra arbejdsgrupper 
D) Aflæggelse af regnskab 
E) Indkomne forslag - forslag fra bestyrelsen om ændring af vedtægterne §2 og §3 
F) Vedtagelse af budget 
G) Valg af bestyrelse og revisorer 
H) Eventuelt 

- Gæstetaler Leif Frandsen fra Ghana Venskabsgrupperne i Danmark 
- Gæstetaler Ambassadør Dr. Thekiso Glawin Khati, Lesothos Ambassade i Danmark 

Tilstede:

Laurids Green, Helga Halck Højsager, DitlevKrause, Karen Steffensen, Karsten Lund, Inge Lund, Michael Hansen,Michael Christensen, Bente Rønberg, Anders Hedegaard, Signe Hedegaard,Malene Brask N., Klaus Brask N., Jens Saxtorp, Karina Ruby og AnnaMarie Haslund lidt af tiden (= 15½ deltagere inkl. bestyrelsen + 9børn) 

A) Valg af dirigent og referent



Velkomst:

Formand Helga Halck Højsager byder velkommen tilgeneralforsamling-2005 i Denmark Lesotho Network. Dette er den 3.ordinære generalforsamling i foreningens historie, og hun håber på engod debat. En særlig velkomst til dagens gæstetaler Ambassadør Dr.Thekiso Glawin Khati, Lesothos Ambassade i Danmark. Herefter giverKarsten Lund på engelsk en kort introduktion til foreningens baggrund,formål og arbejde, og han undskylder og forklarer overfor ambassadøren,at vi vil afholde generalforsamlingen på dansk, så alle de fremmødtekan føle sig trygge og i stand til at deltage aktivt i mødet.Ambassadøren takker for invitationen og giver udtryk for håb om dialogsenere på dagen, når han vender tilbage og for at tale. 
Bestyrelsen foreslår Laurids Green som dirigent. Der er ingenprotester og ingen andre forslag, så Laurids Green er valgt.Bestyrelsen havde tænkt at foreslå Claus Løschenkohl som referent, menhan har meldt afbud, så i stedet foreslås Karina Ruby og Karsten Lund.Der er ingen protester og ingen andre forslag så de er valgt. 
Herefter tager Laurids Green ordet. Han erklærer generalforsamlingen for lovligt varslet og hermed beslutningsdygtig. 

B) Beretning fra bestyrelsen

Helga Halck Højsager giver et referat af formandsberetningen, som allemedlemmer har fået tilsendt sammen med indkaldelse tilgeneralforsamling. Beretningen omhandler bestyrelsens mødeaktivitet,indkomne ansøgninger om støtte til projekter i Lesotho, de 4arbejdsgrupper (projektgruppen, informationsgruppen, festudvalget, ogad-hoc-gruppen om vandtank-projektet), at der er 72 betalende medlemmeri dag, skiftet fra BG Bank til Merkur Bank, at der er etableret kontakttil Lesothos ambassade i Danmark og til Ghana Venskabsgrupperne iDanmark. Særlig spændende er det, at vi har fået en bevilling på knapen mio. kr. til støtte af et vandtank-projekt i Lesothos. Dette erlykkedes takket være Karen Steffensen og Anders Hedegaard, som har lagtmange timers arbejde i ansøgningen. 
Formandsberetningen godkendes uden bemærkninger. 

C) Beretning fra arbejdsgrupper

Informationsgruppen:

Karina Ruby: I det forgangne år harinfo-gruppen bestået af Peter Rathmann, Michael Hansen, Keld Nielsen ogKarina Ruby. Arbejdsopgaverne er fordelt således at, Peter Rathmann ogKarina Ruby laver nyhedsbrevet og Michael Hansen står for hjemmesiden.Peter, Michael og Karina er alle tre villige til at fortsætte iinfo-gruppen, men understreger at det jo er en åben arbejdsgruppe, somenhver med lyst til info-arbejde er velkommen til at træde ind i.Info-gruppen vil gerne høre kommentarer og meninger om deres arbejde;om nyhedsbrevet f.eks. indeholder relevante og interessante artikler.Anders Hedegaard udtrykker tilfredshed med nyhedsstoffet fra Lesotho,eftersom han, og formentlig mange andre medlemmer, ikke selv får tagetinitiativ til at gå ind og søge efter nyhedsstof på internettet. Det errart at få nyheder fra bjerglandet serveret. Info-gruppen kunne godttænke sig, at flere medlemmer ville bidrage med indlæg, små som store.Det kunne være tanker om foreningen, oplæg til debat, information omLesotho m.m. En tak til Malene Brask Nielsen, som har bidraget med etpar artikler om deres arbejde for at støtte et børnehjem i Maseru. 

Projektgruppen:

Karsten Lund: I det forgangne år harprojektgruppen bestået af Claus Løschenkohl, Laurids Green og KarstenLund. De har ingen møder afholdt, har kun været ganske lidt aktive, ogdet beklages. Helga Halck Højsager har forsøgt at skaffe støtte tilløbeklubben Chaplin Athletics Development Club (CADC), som søger DLN omhjælp til løbesko og løbetøj. Det er foreløbig ikke lykkedes, sagen eroverdraget til projektgruppen, som arbejder videre med sagen. HelgaHalck Højsager og Karsten Lund har forsøgt at søge støtte til LesothoChild Counseling Unit (LCCU), som søger DLN om støtte til afholdeworkshops i landsbyer om børns rettigheder. Der er uden held rettethenvendelse til Red Barnet og nu forsøges Y's Mens Club. 
Projektgruppen understreger også, at alle med lyst til at bidrage er velkomne i projektgruppen. 
Anders Hedegaard nævner, at han synes, ad-hoc-grupper er en godidé, og han har positiv erfaring med at være med i en sådan. Han synes,der er opbakning fra bestyrelsen, og det er spændende at engagere sig iet konkret projekt. 
Inge Lund nævner, at eftersom lederen af LCCU plejer at være enaktiv spejder, kunne det måske være en idé at søge KFUM-spejderen i DKom støtte. KFUM har altid et ulands-projekt i gang, og måske kunne LCCUtilhøre deres målgruppe. 
Malene Brask Nielsen nævner, at vedbestyrelsens/projektansvarliges rejser til Lesotho kunne vi opsøge ogundersøge andre mulige støtte-projekter, f.eks. Beautiful Gate i Maseru(børnehjem). 

Vandtank-projekt med RSDA
Karen Steffensen: Projektet hedder 'Building capacity of smallscale farmers through water harvesting and vegetable production'. Dethar været et spændende samarbejde med Projektrådgivningen, som helt frastarten gav positiv opmuntring til at gå videre med ansøgningen ogforbedre den. Det tydede på gode chancer for at få en bevillingigennem. Der har været flittig e-mail-kommunikation med Rural SelfhelpDevelopment Association (RSDA) i Lesotho, som er denlandbrugsorganisation, der kører projektet. RSDA arbejder med 50landmandsgrupper, som tilsammen omfatter 6-800 husholdninger, alle iden syd-vestlige del af Lesotho, hvor der ofte er mangel på regn.Projektrådgivningen opfordrede kraftigt til at få kapacitetsopbygningaf landmandsgrupperne inkorporeret i projektet, det skulle ikke kunvære bygning af vandtanke. Nu er der også planlagt undervisning, hvorlandmændenes selv-organisering og viden om lobby & advocacy skalstyrkes. 
Projekt-budgettet fremlægges og forklares i hovedtræk. 

Festudvalget

Skriftlig beretning: På sidste års generalforsamling i 2004 meldte Ullaog Peter Rathmann samt Anne Andersen sig til festudvalget. Pga.familieforøgelse for en måned siden har Ulle og Peter meldt fra og AnnaMarie Haslund er trådt ind i stedet. Eftersom Anne og Anna Marie ertravlt beskæftiget med at lave mad til aftenens fest, kan de desværreikke deltage i generalforsamlingen og har derfor afleveret beretningenpå skrift til oplæsning her. De forventer et brag af en fest eftergeneralforsamlingen. Der er tilmeldt 21 voksne og 10 børn, men der kannok forventes lidt flere uanmeldte deltagere. Anne og Anna Marie erikke interesserede i at være i festudvalg til næste år. 

D) Aflæggelse af regnskab

Karen Steffensen fremviser regnskabet for 2004. Enkelte poster forklares. Se appendiks 1. 
Regnskabet godkendes. 

E) Indkomne forslag

Forslag fra bestyrelsen til ændring af §2 og §3: 

§2 afsnit 3 ændres til: 
Kontigentindbetaling følger kalenderåret og er en forudsætning forstemmeret på generalforsamlingen. For at bibeholde sit medlemskab ersidste rettidige betalingsfrist den årlige generalforsamling. 
§3 afsnit 3 ændres til: 
Forslag, der ønskes behandlet på generalforsamlingen, og forslag omændring af vedtægterne skal fremsendes til formanden senest 2 uger førgeneralforsamlingen. 
Begge ændringsforslag vedtages. 
Der er forslag fra salen, om at kontingentindbetaling kan foregå via PBS. Bestyrelsen vil undersøge muligheden. 

F) Vedtagelse af budget

Vedr. kørselsgodtgørelse diskuteres det, om der kan refunderes kørselsomkostninger ved mødeaktiviteter. 

- Karen Steffensen er forbeholden med hensyn til at bevilge kørsel,hun foretrækker, at bestyrelsen holder møder vha. Skype og e-mail. Hunmener, at det let kan åbne op for en glidebane, hvis man bevilgerkørsel.
- Jens synes, at der bør betales kompensation, hvis der er penge til det.
- Karina holder med Karen i, at vi godt kan benytte Skype langt henad vejen, men at vi er nødt til at holde konventionelle møder af ogtil.
- Klaus Brask, foreslår, at man tager en beslutning om, atbestyrelsen kan bevilge km-godtgørelse, hvis der er råd, hvis detudvikler sig til en glidebane, må kommende generalforsamlinger strammeop.
- Inge lund mener, at man bør give refusion, for ellers vil geografien afskære folk fra at være bestyrelsesmedlemmer.
- Michael mener, at når man laver et stort stykke arbejde, bør man i det mindste kunne få refunderet kørsel.
- Karen giver udtryk for, at det geografiske problem kan løses ved, at bestyrelsen deler udgifter mellem sig.
- Anders mener, at det ikke må koste folk noget at ville yde en indsats.
- Michael Hansen synes, at alle medlemmerne skal være solidariskeom at betale, så vi tager pengene fra det indbetalte kontingent; enløsning der vil svare til Karens forslag, blot at man udvidersolidariteten til at gælde alle medlemmer og ikke kun bestyrelsen.Michael mener endvidere, at man kan sætte kontingentet op med 25,- også vil der være penge nok.
- Bente mener, at man må spytte noget i selv, hvis man vil arbejde for ulande.
- Karen pointerer, at det er vigtigt med mange medlemmer, så derfor skal kontingentet ikke sættes for højt.
- Anders Hedegaard støtter Michael Hansens synspunkt.
- Michael støtter Bentes kommentar om selv at måtte ofre lidt, menpointerer at det måske var lidt meget at forlange, at det kun erbestyrelsen der spytter noget i.

Der bliver konsensus om, at bestyrelsen gør, som den finder det bedst i denne sag. 

Budgettet præsenteres af kasserer Karen Steffensen

Se appendiks 1. 

Karen påpeger det problematiske i, at foregående års regnskab ikkekan lægges til grund for budgettet, fordi regnskabsåret er forskudt iforhold til generalforsamlingen. Vi godkender regnskab for 2004 ogvedtager budget for 2006, mens 2005 er ikke afsluttet. 

Vi vil kræse lidt for generalforsamlingens deltagerne, derforbliver dette års udgifter til generalforsamlingen højere end sidsteårs. 
Porto er steget sammen med aktivitetsniveauet. 
De penge, der kommer ind til adm. fra projektet, er endnu ikkeindregnet i budgettet, da bestyrelsen ikke har haft tid til endiskussion af det. 

Kontingent: 

Anders mener ikke, at det er nødvendigt med hvervekampagner af medlemmer, det skal vi ikke bruge vores begrænsede resurser på. 
Karsten fremfører, at det ikke kun er medlemstal, men også menneskelige resurser man får i flere medlemmer. 

Kontingentet fastsættes til 100,- igen i år.

G) Valg af bestyrelse og revisorer

På valg er Karsten Lund og Helga Halck Højsager. De genopstiller begge og bliver valgt uden modkandidater. 

Michael Hansen og Anders Hedegaard melder sig som suppleanter ogvælges ligeledes uden modkandidater. 1. suppleant er Anders H. og 2.suppleant er Michael H. 

Malene Brask melder sig som volontør til projektgruppen. 

Claus Løshenkol ville godt stille op til revisor igen, men dabestyrelsen har valgt i fremtiden at benytte et statsautoriseretrevisionsfirma, er der ikke længere behov for en valgt revisor. 
Det valgte Revisionsfirma er Mortensen og Beierholm, som er blevet anbefalet af Projektrådgivningen. 


H) Evt.

Malene bad om en opdateret medlemsliste. Foreslogat den udvides til en Resoursebank, hvor det nævnes hvad folk kan iforhold Lesotho. Anders H. bragte groupe care på banen igen; Andersopretter den, og så ser vi, hvor mange der melder sig til. Velkomstbrevtil nye medlemmer. 


Indlæg ved gæstetalere:

- Leif Frandsen fra Ghana Gruppen med emnet: Hvordan fastholdes kontakten mellem Ghana og Danmark? 

- Lesothos Ambasadør til Danmark, Dr. Thekiso Glawin Khati med emnet: Den aktuelle udvikling i Lesotho. 


Konstituerende bestyrelsesmøde

Umiddelbart efter generalforsamlingen d. 17.09.2005 mødtes bestyrelsen og konstituerede sig således: 

Formand:Helga Halck Højsager 
Kasserer:Karen Steffensen 
Sekretær:Karina Ruby 
Best.medlem:Karsten Lund 

1. suppleant:Anders Hedegaard 
2. suppleant:Michael Hansen 

Det vil med andre ord sige, at bestyrelsen fortsætter uændret iforhold til det forgangne år, men der er nu to suppleanter.Suppleanterne er velkomne til at deltage i bestyrelsesmøderne, men debehøver ikke / det forventes ikke af dem